Answer:
Explanation:
Length of vector, A = 6.3 m
Angle from x axis, θ = 1459°
(a) The X component of - 3.5 A
= - 3.5 x 6.3 x Cos 1459 = - 20.85 m
(b) The Y component of - 3.5 A
= - 3.5 x 6.3 x Sin 1459 = 7.178 m
(c) The magnitude of vector - 3.5 A = - 3.5 x 6.3 = 22.05 m
(c)