A car moving in a straight line starts at x = 0 at t = 0. It passes the point x = 25.0 m with a speed of 11.0 m/s at t = 3.00 s. It passes the point x = 385 m with a speed of 45.0 m/s at t = 20.0 s. Find (a) the average velocity, and (b) the average acceleration, between t = 3.00 s and t = 20.0 s.

Respuesta :

Answer:

a) V = 21.18m/s

b) a = 2m/s^2

Explanation:

To calculate average velocity we will use the known positions of the car:

[tex]V=\frac{X_{20}-X{3}}{\Delta t}[/tex]

Replacing the values:

[tex]V=\frac{385-25}{20-3}=21.18m/s[/tex]

For the acceleration, we will use the given velocities:

[tex]a=\frac{V_{20}-V{3}}{\Delta t}[/tex]

Replacing the values:

[tex]V=\frac{45-11}{20-3}=2m/s^2[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico