An aircraft travelling at 600 km/h accelerates steadily
at 10km/h per second. Taking the speed of sound as
1100 km/h at the aircraft's altitude, how long will it take to
reach the 'sound barrier'?​

Respuesta :

Answer: 50.14 s

Explanation:

We can solve this problem by the following equation:

[tex]V=V_{o}+at[/tex] (1)

Where:

[tex]V=1100\frac{km}{h} \frac{1000 m}{1 km} \frac{1 h}{3600 s}=305.55 m/s[/tex] is the final velocity of the aircraft.

[tex]V_{o}=600\frac{km}{h} \frac{1000 m}{1 km} \frac{1 h}{3600 s}=166.66 m/s[/tex] is the initial velocity of the aircraft

[tex]a=2.77 m/s^{2}[/tex] is the acceleration of the aircraft (taking into account 10 km/h=2.77 m/s and acceleration is \frac{2.77 m/s}{1 s})

[tex]t[/tex] is the time it takes to the aircraft to reach the sound barrier

Isolating [tex]t[/tex] from (1):

[tex]t=\frac{V-V_{o}}{a}[/tex] (2)

[tex]t=\frac{305.55 m/s-166.66 m/s}{2.77 m/s^{2}}[/tex] (3)

Finally:

[tex]t=50.14 s[/tex] (4)

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico