Answer:
The diameter of the lead cylinder is 1.35 cm.
Explanation:
Given that,
Density of silver = 10.5 g/cm³
Density of lead = 11.3 g/cm³
Diameter = 1.4 cm
As mass of both is equal.
Let diameter of lead [tex]d_{l}[/tex]
We need to calculate the the diameter of the lead cylinder
Using balance equation of density
[tex]V\times \rho_{s}=V\times \rho_{l}[/tex]
[tex]\dfrac{\pi\times d_{s}^2\times h}{4}\times\rho_{s}=\dfrac{\pi\times d_{l}^2\times h}{4}\times\rho_{s}[/tex]
[tex]d_{l}^2=\dfrac{d_{s}^{2}\times\rho_{s}}{\rho_{l}}[/tex]
put the value into the formula
[tex]d_{l}^2=\dfrac{(1.4\times10^{-2})^2\times10.5}{11.3}[/tex]
[tex]d_{l}=\sqrt{0.00018212}[/tex]
[tex]d_{l}=0.0135\ m[/tex]
[tex]d_{l}=1.35\ cm[/tex]
Hence, The diameter of the lead cylinder is 1.35 cm.