Datkiddokoko
Datkiddokoko Datkiddokoko
  • 28-09-2019
  • Mathematics
contestada

corinna paid $3 for 12 eggs. what’s the cost of one egg?

Respuesta :

elliottou
elliottou elliottou
  • 28-09-2019

Answer:

$0.25 or 25 cents

Step-by-step explanation:

divide $3 by 12 eggs to find the cost per egg

Answer Link
Аноним Аноним
  • 28-09-2019

Answer: $0.25

Step-by-step explanation:

3 goes into 12 4 times, so you get $3 for 12 eggs. Just do 1 egg divided by 4 just like 3 goes into 12 4 times and you'll get 0.25.

Answer Link

Otras preguntas

Write 9 decimals with two decimal places that when rounded to the nearest tenth round to 1.3
Does there exist a function which is continuous everywhere but not differentiable at exactly two points? Justify your answer .
What does the rose bush represent in the scarlet lettter?
Geography is the study of past , whether recently or long ago . TRUE OR FALSE
what is, 9745152 ÷ 61
What is homeostasis? a. it is a stable external environment that allows survival c. it is a stable internal environment that allows for survival b. it is an
Which type of particles have no definate shape, but they do have a definite volume?
How are producers and consumers alike a. they both need sublight to make their own food b. they both are considered heterotrophs c. they both carry out nitro
What does democracy mean?
What is operational planning?