Answer: The number of atoms of bromine present in given number of mass is [tex]1.03\times 10^{22}[/tex]
Explanation:
To calculate the number of moles, we use the equation:
[tex]\text{Number of moles}=\frac{\text{Given mass}}{\text{Molar mass}}[/tex]
Given mass of bromine = 1.37 g
Molar mass of bromine = 79.904 g/mol
Putting values in above equation, we get:
[tex]\text{Moles of bromine}=\frac{1.37g}{79.904g/mol}=0.0171mol[/tex]
According to mole concept:
1 mole of an element contains [tex]6.022\times 10^{23}[/tex] number of atoms.
So, 0.0171 moles of bromine will contain = [tex]0.0171\times 6.022\times 10^{23}=1.03\times 10^{22}[/tex] number of bromine atoms.
Hence, the number of atoms of bromine present in given number of mass is [tex]1.03\times 10^{22}[/tex]