Answer: The mass of decane produced is [tex]1.743\times 10^2g[/tex]
Explanation:
To calculate the number of moles, we use the equation:
[tex]\text{Number of moles}=\frac{\text{Given mass}}{\text{Molar mass}}[/tex] ......(1)
Mass of hydrogen gas = 2.45 g
Molar mass of hydrogen gas = 2 g/mol
Putting values in equation 1:, we get:
[tex]\text{Moles of }H_2=\frac{2.45g}{2g/mol}=1.225mol[/tex]
The chemical equation for the hydrogenation of decene follows:
[tex]C_{10}H_{20}(l)+H_2(g)\rightarrow C_{10}H_{22}(s)[/tex]
As, decene is present in excess. So, it is considered as an excess reagent.
Thus, hydrogen gas is a limiting reagent because it limits the formation of products.
By Stoichiometry of the reaction:
1 mole of hydrogen gas produces 1 mole of decane.
So, 1.225 moles of hydrogen gas will produce = [tex]\frac{1}{1}\times 1.225=1.225mol[/tex] of decane
Now, calculating the mass of decane by using equation 1, we get:
Moles of decane = 1.225 mol
Molar mass of decane = 142.30 g/mol
Putting values in equation 1, we get:
[tex]1.225mol=\frac{\text{Mass of decane}}{142.30g/mol}\\\\\text{Mass of carbon dioxide}=(1.225mol\times 142.30g/mol)=174.3g=1.743\times 10^2g[/tex]
Hence, the mass of decane produced is [tex]1.743\times 10^2g[/tex]