Respuesta :

Answer: The change in volume is 2.05 L

Explanation:

To calculate the final temperature of the system, we use the equation given by Charles' Law. This law states that volume of the gas is directly proportional to the temperature of the gas at constant pressure.

Mathematically,

[tex]\frac{V_1}{T_1}=\frac{V_2}{T_2}[/tex]

where,

[tex]V_1\text{ and }T_1[/tex] are the initial volume and temperature of the gas.

[tex]V_2\text{ and }T_2[/tex] are the final volume and temperature of the gas.

We are given:

[tex]V_1=3.25L\\T_1=250.0K\\V_2=?\\T_2=406.8K[/tex]

Putting values in above equation, we get:

[tex]\frac{3.25L}{250.0K}=\frac{V_2}{406.8K}\\\\V_2=5.30L[/tex]

Change in volume = [tex]V_2-V_1=(5.30-3.25)L=2.05L[/tex]

Hence, the change in volume is 2.05 L

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico