Answer:
[tex]E_{k}=15204Joules[/tex]
[tex]v=22.2m/s[/tex]
Explanation:
We can apply energy conservation law:
Initial Energy = Final Energy
In the beginning there is only potential energy, and in the end there is only kinetic energy.
[tex]E_{k}=E_{p}=mgh=61.5*9.81*25.2=15204Joules[/tex]
And:
[tex]E_{k} = \frac{1}{2}mv^2[/tex]
[tex]v=\sqrt{2*E_{k}/m}=\sqrt{2*15204/61.5}=22.2m/s[/tex]