Answer:
2.32 m
Explanation:
So, according to definition of mole fraction:
[tex]Mole\ fraction\ of\ benzene=\frac {n_{benzene}}{n_{benzene}+n_{toluene}}[/tex]
Mole fraction = 0.176
Applying values as:
[tex]0.176=\frac {n_{benzene}}{n_{benzene}+n_{toluene}}[/tex]
[tex]0.176\times ({n_{benzene}+n_{toluene}})={n_{benzene}}[/tex]
So,
[tex]0.176\times n_{toluene}}=0.824\times {n_{benzene}}[/tex]
[tex]{n_{benzene}}=\frac {0.176}{0.824}\times n_{toluene}}[/tex]
[tex]{n_{benzene}}=0.2136\times n_{toluene}}[/tex]
Also, Molar mass of toluene = 92.14 g/mol
Thus,
The formula for the calculation of moles is shown below:
[tex]moles = \frac{Mass\ taken}{Molar\ mass}[/tex]
[tex]Mass=92.14\times n_{toluene}}\ g[/tex]
Also, 1 g = 0.001 kg
So,
[tex]Mass\ of\ toluene=0.09214\times n_{toluene}}\ kg[/tex]
Molality is defined as the moles of the solute present in 1 kg of the solvent.
It is represented by 'm'.
Thus,
[tex]Molality\ (m)=\frac {0.2136\times n_{toluene}}{0.09214\times n_{toluene}}[/tex]
Molality of benzene = 2.32 m