Answer:
6%
Explanation:
Hello, for this case, we assume that the volume of the solution is 1L, thus, the mass is given by using the density as follows:
[tex]m_{solution}=1L*\frac{1000 mL}{1L}*\frac{0.988g}{1mL} =988g[/tex]
Now, the mass of the ethanol:
[tex]m_{C_2H_5OH}=(1.29molC_2H_5OH/L*1L)*\frac{46gC_2H_5OH}{1molC_2H_5OH} \\m_{C_2H_5OH}=59.34g[/tex]
Finally, the by mass percent is:
[tex]m/m=\frac{59.34g}{988g}*100\\[/tex]%
%m=6%
Best regards.