A chemist determines by measurements that 0.0200 moles of iodine solid participate in a chemical reaction. Calculate the mass of iodine solid that participates. Round your answer to 3 significant digits. $ x 6 ?

Respuesta :

Answer:

The answer is 5.076 g of iodine solid.

Explanation:

The molecular formula of iodine is I₂.

Molecular weight of I₂= molecular mass of I x 2 = 126.904 /mol x 2= 253.808 g/mol

Thus, to calculate the mass of I₂ there is in a mol, we have to multiply the amount of mol of I₂ by its molecular weight as follows:

0.0200 mol I₂ x 253.808 g/mol I₂ = 5.07616 g

The mass rounded to 3 significant digits is 5.076 g

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico