Answer : The mass of oxygen present in the flask is 0.03597 grams.
Explanation :
First we have to determine the moles of [tex]CO_2[/tex] gas.
[tex]\text{ Moles of }CO_2=\frac{\text{ Mass of }CO_2}{\text{ Molar mass of }CO_2}=\frac{1.100g}{44g/mole}=0.025moles[/tex]
Now we have to calculate the moles of the oxygen gas.
Using ideal gas equation:
[tex]PV=nRT[/tex]
As, the moles is an additive property. So,
[tex]PV=(n_{O_2}+n_{CO_2})RT[/tex]
where,
P = pressure of gas = 608 mmHg = 0.8 atm
(conversion used : 1 atm = 760 mmHg)
V = volume of gas = 1 L
T = temperature of gas = 373 K
[tex]n_{O_2}[/tex] = number of moles of oxygen gas = ?
[tex]n_{CO_2}[/tex] = number of moles of carbon dioxide gas = 0.025 mole
R = gas constant = [tex]0.0821L.atmK^{-1}mol^{-1}[/tex]
Now put all the given values in the ideal gas equation, we get:
[tex](0.8atm)\times (1L)=(n_{O_2}+0.025)mole\times (0.0821L.atmK^{-1}mol^{-1})\times (373K)[/tex]
[tex]n_{O_2}=0.001124mole[/tex]
Now we have to calculate the mass of oxygen gas.
[tex]\text{Mass of }O_2=\text{Moles of }O_2\times \text{Molar mass of }O_2[/tex]
[tex]\text{Mass of }O_2=0.001124mole\times 32g/mole=0.03597g[/tex]
Therefore, the mass of oxygen present in the flask is 0.03597 grams.