contestada

Calculate the change in velocity for a model rocket having zero velocity to start with to a final acceleration of 330 feet in 3.1 seconds

Respuesta :

Answer:

213 ft/s

Explanation:

Given:

Δx = 330 ft

v₀ = 0 ft/s

t = 3.1 s

Find: Δv

x = x₀ + ½ (v + v₀)t

330 ft = ½ (v + 0 ft/s) (3.1 s)

v = 213 ft/s

The change in velocity is:

Δv = 213 ft/s − 0 ft/s

Δv = 213 ft/s

ACCESS MORE
EDU ACCESS