A combined circuit has two resistors in parallel (6.0 ohms and 8.0 ohms) and another in series (13.0 ohms). If the power source is 9.0 volts, what will the current be?
A. 1.3 amps
B. 0.33 amps
C. 0.55 amps D.
2.6 amps

Respuesta :

Answer:

Option C: 0.55 Amps

Explanation:

First find the equivalent resistance for the given circuit:

The two resistors in parallel are equivalent to:

[tex]\frac{1}{Re} =\frac{1}{8} +\frac{1}{6} =\frac{14}{48} \\Re=\frac{48}{14} =3.428 ohms[/tex]

Now we add this to the resistor that is in series (13 ohms) to find the total equivalent resistance for the circuit:

Re = 3.428 ohms + 13 ohms = 16.428 ohms

We use this result to find the current in the circuit by using Ohm's law:

[tex]V=R*I\\ I=\frac{V}{R} =\frac{9}{16.428} =0.5478 Amps[/tex]

This can be rounded to 0.55 Amps

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico