A bullet accelerates at a rate of 90,000m/s’ from rest. Calculate its velocity if it travels a
distance of 0.5m while accelerating.​

Respuesta :

Answer:

The answer to your question is:       vf = 300 m/s  

Explanation:

Data

vo = 0 m/s

a = 90 000 m/s²

vf = ?

d = 0.5 m

Formula

                                         vf² = vo² + 2ad

Substitution                    

                                        vf² = (0)² + 2(0.5)(90 000)

                                        vf² = 90 000

                                        vf = 300 m/s    

ACCESS MORE
EDU ACCESS