Respuesta :
Answer:
30.256 N
Explanation:
m = 24 kg
M = 62 kg
F = 42 N
Le a be the acceleration in the system and f be the contact force between both the blocks.
Use Newton's second law
F - f = m a ..... (1)
f = M a .... (2)
Adding both the equations
F = (m + M) a
42 = (62 + 24) a
a = 0.488 m/s^2
Put the value of a in equation (2), we get
f = 62 x 0.488 = 30.256 N
We have that for the Question it can be said that the magnitude of the force that the 24-kg box applies to the 62-kg box is
F=31N
From the question we are told
Two boxes (24 kg and 62 kg) are being pushed across a horizontal frictionless surface, as the drawing shows. The 42-N pushing force is horizontal and is applied to the 24-kg box, which in turn pushes against the 62-kg box. Find the magnitude of the force that the 24-kg box applies to the 62-kg box.
Generally the equation for the acceleration is mathematically given as
[tex]a=\frac{F}{m}\\\\a=\frac{42}{24-64}\\\\a=0.48m/s^2[/tex]
Therefore
[tex]F=ma\\\\F=62*0.48[/tex]
F=31N
Therefore
the magnitude of the force that the 24-kg box applies to the 62-kg box is
F=31N
For more information on this visit
https://brainly.com/question/21811998