A skier is accelerating down a 30.0 degree hill at 3.80 m/s2. How long (in seconds) will it take her to reach the bottom of the hill, assuming she starts from rest and accelerates uniformly, if the elevation change is 130 m?

Respuesta :

Answer:

t = 11.69s

Explanation:

The distance traveled by the skier is given by:

[tex]D = \frac{H}{sin (30)}[/tex]   where H=130m

D = 260m

Now, the movement down the hill is described by:

[tex]D = Vo*t + \frac{a*t^2}{2}[/tex]  Solving for t:

[tex]t = \sqrt{\frac{2D}{a} } = 11.69s[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico