Solid potassium chlorate decomposes into solid potassium chloride and oxygen gas. If 2.00 g potassium chlorate decomposes in a chamber with a fixed volume of 0.800 L, and temperature of 25.0◦C. What is the final chamber pressure? Assume all the potassium chlorate decomposes. Express your answer in atmospheres.

Respuesta :

Answer : The final chamber pressure is 0.746 atm.

Explanation:

First we have to calculate the moles of [tex]KClO_3[/tex].

Molar mass of [tex]KClO_3[/tex] = 122.5 g/mole

[tex]\text{ Moles of }KClO_3=\frac{\text{ Mass of }KClO_3}{\text{ Molar mass of }KClO_3}=\frac{2.00g}{122.5g/mole}=0.0163moles[/tex]

Now we have to calculate the moles of [tex]O_2[/tex].

The balanced chemical reaction will be:

[tex]2KClO_3\rightarrow 2KCl+3O_2[/tex]

From the balanced reaction we conclude that,

As, 2 moles of [tex]KClO_3[/tex] react to give 3 moles of [tex]O_2[/tex]

So, 0.0163 moles of [tex]KClO_3[/tex] react to give [tex]\frac{3}{2}\times 0.0163=0.0244[/tex] moles of [tex]O_2[/tex]

Now we have to calculate the pressure of gas.

Using ideal gas equation:

[tex]PV=nRT[/tex]

where,

P = pressure of gas = ?

V = volume of gas = 0.800 L

T = temperature of gas = [tex]25.0^oC=273+25.0=298K[/tex]

R = gas constant = 0.0821 L.atm/mole.K

n = number of moles of gas = 0.0244 mole

Now put all the given values in the ideal gas equation, we get:

[tex]P\times (0.800L)=0.0244mole\times (0.0821L.atm/mole.K)\times (298K)[/tex]

[tex]P=0.746atm[/tex]

Therefore, the final chamber pressure is 0.746 atm.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico