lashawna137
lashawna137 lashawna137
  • 27-09-2019
  • Mathematics
contestada

1. The cost of a 12-ounce bag of cashews is $5.86. What is the
cost per ounce of the cashews, to the nearest penny?

Respuesta :

shinysword81 shinysword81
  • 27-09-2019

Answer:5.86÷12=0.5 in nearest penny

Step-by-step explanation:this number kind of problem u solve it using inversely proportional method one one quantity is decreasing which is the ounce

Answer Link

Otras preguntas

How many years was nelson mandela imprisoned?
How does the answer to each multiplication problems answer to is a corresponding division problem
what is 0.35,3.5,0.53,0.3,0.05 from least to greatest
which of these is a basic need of all organisms, choose only one - Soil - Oxygen - Food - Sunlight
Which of the following??
In Christopher Marlowe's "The Tragical History of Doctor Faustus", why did Faustus begin to believe that human salvation was impossible?
What odorless, colorless, and tasteless resource is considered cleaner than other fossil fuels? A. petroleum B. hydropower C. coal D. natural gas
Alan's go-kart travels 1750 feet per minute, and Barry's go-kart travels 21 miles per hour. Who's go-kart travels faster? Round your answer to the nearest tenth
In the past 100 years the average temperature in the united states has increased by
Working of memory card