miamagana41
miamagana41 miamagana41
  • 27-09-2019
  • Mathematics
contestada

A butcher has 7 1/3 pounds of ground bee that will be priced at $1.24 per pound. He divides the meat into 7 equal packages. How mush will the packages cost to the nearest cent?

Respuesta :

cheesyplaysmine
cheesyplaysmine cheesyplaysmine
  • 27-09-2019

Answer:

In total, the four 7 packages would cost $9.09. However individually they would cost $1.30. Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

facts on duke ellington
The State Supreme Court has appellate jurisdiction. Which situation is an example of a case they might hear? A) A politician is accused of stealing funds
I need help on these questions
Siltstone is made mostly of _____.
expand and simplify (x+8)(x+1)
what was a consequence of the Boston Tea Party?
How much pure acid should be mixed with 6 gallons of a 60% acid solution in order to get an 80% acid solution?
add together 2350mm 3.42cm 11/2m and 1.45m
An option at closing is to have estimated taxes added to the house payment and placed in a separate account until taxes are due. This process is called: A. mort
In "The Bracelet," what is the effect of the author's use of the first-person point of view? a. Readers are placed in the position of being one of the characte