victoria111237 victoria111237
  • 27-09-2019
  • Chemistry
contestada

If apples are $.67/lb, what is the cost of 2.5 kg of apples?

Respuesta :

victoraia
victoraia victoraia
  • 27-09-2019

Answer:

The cost would be $1.68

Explanation:

I found the answer by multiplying

.67x or .67lb with 2.5, getting $1.68

Answer Link
abidemiokin
abidemiokin abidemiokin
  • 10-02-2020

Answer: $3.693

Explanation:

Since an apple costs $0.67 per lb

To get the price for 2.5kg, we need to first convert kg to lb

Since 1kg = 2.205lb

2.5kg = (2.205×2.5)lb

2.5kg = 5.513lb

Since $0.67 = 1lb

$x = 5.513lb

Cross multiplying we have;

x × 1 = 0.67×5.513

x = $3.693

Answer Link

Otras preguntas

what provisions did the mexican constitution of 1917 include
hepl with polynomials (2/3Y2 - 3/4) + (5/6Y2 + 4)
The cells in our body are actually quite similar to unicellular, organisms, like the one seen here. Feeding, removing waste, reproducing: all actions they both
Why might the caste of Brahmins be associated with the mouth ?
Which statement describes a major reason that America entered World War 1 on the Allied side
Read this excerpt from a speech meant for the general public: Welcome to this evening's performance of The Tale Missy May. I would like to applaud these student
Can anybody help me with thtis??
He is not wise to me who is wise in words only, but he who is wise in deeds meaning
Jake won 7 of the 15 races he ran . Write Jake’s fraction of wins as a decimal.
The elected national legislature in Russia is called the ______. Question 15 options: A. Duma B. Parliament C. Council D. Congres