Answer: $101,250
Explanation:
Given that,
Expects to purchase material in July = $90,000
Expects to purchase material in August = $105,000
August's cash disbursements for materials purchases:
= 75% of August purchases + 1/4 of July purchases
= 0.75 × $105,000 + 0.25 × $90,000
= $78,750 + $22,500
= $101,250