The net income reported on the income statement is $58,000. However, adjusting entries have not been made at the end of the period for supplies expense of $2,200 and accrued salaries of $1,300. Net income, as corrected, is

Respuesta :

Answer:

The corrected Net income = $54,500                      

Explanation:

Net income is defined as the total profits earned by an individual from a business venture. It is equal to the difference between the gross income and the expenses involved including cost of supplies and accrued salaries.

Given: net income = $58,000

Entries not made include supplies expense = $2,200 and accrued salaries = $1,300

Therefore, the corrected net income = net income - expenses = $58,000 - ($2,200 + $1,300) = $54,500    

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico