Answer:
a) x component = -31.25 km/hr
b) y component = 46.64 km/hr
Explanation:
Given data:
A position is 4km north and 2.5 km east to B
Ship A velocity = 22 km/hr
ship B velocity = 40 km/hr
A velocity wrt to velocity of B
[tex]\vec{V_{AB}} =\vec{V_A} - \vec{V_B}[/tex]
[tex]\vec{V_A} = 22 km/hr[/tex]
[tex]\vec{V_B} = 40 cos38\hat{i} + 40sin 38 \hat{j}[/tex]
[tex]= 31.52\hat{i} + 24.62 \hat{j}[/tex]
putting respective value to get velocity of A with respect to B
[tex]\vec{V_{AB}} = -22 \hat {j} - (31.52\hat{i} + 24.62 \hat{j})[/tex]
[tex]\vec{V_{AB}} = -31.52\hat{i} - 46.62\hat{j}[/tex]
a) x component = -31.25 km/hr
b) y component = 46.64 km/hr