Answer:
COGS= $314,000
Explanation:
The company has provided the following information:
Sales Revenue $566,000
Purchases (excluding freight in) 300,000
Selling and Administrative Expenses 69,000
Freight In 13,000
Beginning Merchandise Inventory 44,000
Ending Merchandise Inventory 43,000
We need to calculate the cost of goods sold (COGS)
COGS= beginning merchandise inventory + purchases - ending merchandise inventory
COGS= 44000 + (300000+13000) - 43000= $314,000