You find a ring with a mass of 107g . You fill a graduated cylinder up with 10ml of water and put the ring into the cylinder . The water rises up to the 15ml mark . How much water was displaced ?

Respuesta :

Neetoo

Answer:

5 mL

Explanation:

Given data:

mass of ring = 107 g

volume of water = 10 mL

increase in volume = 15 mL

How much water displace = ?

Solution:

V (ring) = V (water + ring) - V (water)

V (ring) = 15 mL -  10 mL

V (ring) = 5 mL

when the ring is put into cylinder, volume is increased by 15 mL. The volume of water was 10 mL so water is displaced by 5 mL and the volume 5mL is the voulme of ring.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico