Answer:
amount of manufacturing overhead should be applied to job a15 is $27000
Explanation:
given data
annual overhead costs = $540,000
machine hours used = 1000
budgeted machine hours = 20000
to find out
what amount of manufacturing overhead should be applied to job
solution
we find first pre determined overhead rate that is
pre determined overhead rate = [tex]\frac{annual overhead cost}{budget machine hours}[/tex] .......................1
put here value
pre determined overhead rate = [tex]\frac{540000}{20000}[/tex]
pre determined overhead rate = $27 per machine hour
so
manufacturing overhead is = used machine hours × pre determined overhead rate ...................2
put here value
manufacturing overhead is = 1000 × 27
manufacturing overhead is = 27000
so amount of manufacturing overhead should be applied to job a15 is $27000