Answer:
I would choose $15,000 today
Explanation:
Future value= $15,000
rate of interest= 11%
umber of years= 6 years
we know that [tex]FV_n= PV(1+r)^n[/tex]
FV_n = future value of present investment
PV= Present value of investment
r= interest rate
n = number of years.
[tex]FV_n = 15000(1+11)^6[/tex]
= $28,056.22
So, If i receive $25,000 ,after six years i would lose (28,056.22-25,000)= $3056.22 . therefore i would take $15,000 today.