A 2 kg ball of putty moving to the right at 3m/s has a head-on inelastic collision with a 2 kg ball of putty at rest. What is the final magnitude and direction of the velocity of the stuck together balls after the collision?

Respuesta :

Answer:1.2 m/s

Explanation:

mass of ball[tex]`(m_1)=2 kg[/tex]`

initial Velocity of [tex]m_1=3 m/s[/tex]`

mass of another ball [tex](m_2)=2 kg[/tex]`

initial velocity of [tex]m_2=0[/tex]`

Conserving momentum

[tex]m_1u_1+m_2u_2=(m_1+m_2)v[/tex]`

[tex]2\times 3+2\times 0=(2+3)v[/tex]`

[tex]v=\frac{6}{5}=1.2 m/s[/tex]`

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico