Two rockets are fired at each other with initial velocities of 150m/s150m/s and are 6000m6000m apart. The first rocket is accelerating at 5m/s25m/s2 while the second is accelerating at 15m/s215m/s2 . How far has the second rocket gone (in meters) when they collide? A :

Respuesta :

Answer:

3469.788 m

Explanation:

t = Time taken

u = Initial velocity

v = Final velocity

s = Displacement

a = Acceleration

First rocket

[tex]s=ut+\frac{1}{2}at^2\\\Rightarrow s=150\times t+\frac{1}{2}\times 5\times t^2\\\Rightarrow s=150t+2.5t^2\ m[/tex]

Second rocket

[tex]s=ut+\frac{1}{2}at^2\\\Rightarrow s=150\times t+\frac{1}{2}\times 15\times t^2\\\Rightarrow s=150t+7.5t^2\ m[/tex]

When this will collide the total distance they would have covered would be 6000 m.

[tex]6000=150t+2.5t^2+150t+7.5t^2\\\Rightarrow 6000=300t+10t^2\\\Rightarrow 10t^2+300t-6000=0[/tex]

[tex]t=5\left(\sqrt{33}-3\right),\:t=-5\left(3+\sqrt{33}\right)\\\Rightarrow t=13.72, -43.72[/tex]

Hence at 13.72 seconds they will collide assuming they are launched at the same time.

[tex]s=150t+7.5t^2\\\Rightarrow s=150\times 13.72+7.5\times 13.72^2\\\Rightarrow s=3469.788\ m[/tex]

The second rocket would have gone 3469.788 m when they collide

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico