Answer:
$12446.92
Explanation:
Given:
Future value = $2.0 million = $2,000,000
Time = 66 years
Discount rate = 8%
Now,
The present value is given as:
[tex]\textup{Present value}=\frac{\textup{Future value}}{(1+r)^n}[/tex]
where,
r is the rate
n is the period
Therefore, on substituting the respective values, we get
[tex]\textup{Present value}=\frac{\textup{2,000,000}}{(1+0.08)^{66}}[/tex]
or
Present value = $12446.92