Respuesta :
Answer:
B. 4,200±CONFIDENCE.T(0.10,140,12)
Step-by-step explanation:
The sample mean revenue per weekend day in the sample = x = $4200
The standard deviation of the revenue= δ=$140
The sample size , n= 12 weekend days
z*=will represent the appropriate z* value according to 90% confidence level =1.645
The formula to apply is;
x ± z* δ/√n
z*δ= 1.645×140 =230.3
√n = √12 =3.464
230.3/3.464 =66.48
C.I= $4200 ± 66.48
Answer
B. 4,200±CONFIDENCE.T(0.10,140,12).
Answer:
B. 4,200±CONFIDENCE.T(0.10,140,12)
Step-by-step explanation:
We are in posession's of the sample standard deviation, so the t-distribution is used.
The confidence interval is a function of the sample mean and the margin of error.
That is:
[tex]C.I = S_{M} \pm M_{E}[/tex]
In which [tex]S_{M}[/tex] is the sample mean, and the [tex]M_{E}[/tex] is the margin of error, related to the confidence level, the sample's standard deviation and the sample size.
So the correct answer is:
B. 4,200±CONFIDENCE.T(0.10,140,12)