Answer:
ΔP = 1.53 psia
a) Higher arm Ph = 11.16 psia
b) Lower fluid level Pl = 14.23 psia
Explanation:
The fluid used has a specific gravity of 1.25. We can calculate the density of the fluid taking into account the definition of specific gravity (GE) as the relation between Fluid density and Water Density.
[tex]GE =\frac{\rho_f }{\rho_w}\\ \rho_f = GE*\rho_w\\\rho_f = 1.25 * 62.4 \frac{lb}{ft^3} = 78 \frac{lb}{ft^3}[/tex]
Height of the manometer is 34 in, we can convert this value to feet using 1ft = 12 in. Using the hydrostatic equation to calculate ΔP, replacing and converting to the same units we can calculate the manometric pressure. Atmospheric pressure (Pa) is 12.7 psia
[tex]\Delta P = \rho g h = (78 \frac{lb}{ft^3} )(32.174 \frac{ft}{s^2} ) (\frac{34 in *1ft}{12 in} )(\frac{1lbf}{32.174 lbm ft/s^2} )(\frac{1ft^2}{144 in^2} )\\ \Delta P=1.53 \frac{lbf}{in^2} =1.53 psi \\[/tex]
So, ΔP = 1.53 psi
a) Using the fluid level higher attached to the tank (Vacuum pressure). We subtract the manometric pressure of atmospheric pressure
[tex]Ph = 12.7 psi - 1.53 psi = 11.16 psi\\[/tex]
So, pressure using the higher level is Ph= 11.16 psi.
b) Using the fluid level lower attached to the tank. We add the manometric pressure to the atmospheric value
[tex]Pl = 12.7 psi + 1.53 psi = 14.23 psi\\[/tex]
Finally, pressure using the lower level is Pl= 14.23 psi.