Respuesta :
Answer:
4068 Km/h
Explanation:
Data provided:
Initial Speed of space vehicle relative to Earth, V = 4000 km/h
Rocket motor mass = 4m
speed of the rocket motor, v' = 85 km/h relative to command module
Mass of the command module = m
Now,
let us assume the speed of command module relative to earth be 'v'
applying the concept of conservation of momentum,
( 4m + m ) × V = m × v + (4m × (v - v'))
or
5m × 4000 = mv + 4mv - 4mv'
or
20000 = 5v - ( 4 × 85 )
or
20000 = 5v - 340
or
v = 4068 Km/h
Answer:
the velocity of command module with respect to earth is equal to 3932 km/h
Explanation:
given,
velocity of space vehicle = 4000 km/h
velocity of motor relative to module ( vb - v a ) = 85 Km/h
[tex]v_a =v_b - 85[/tex]
mass of rocket motor = 4 m
mass of command module = m
the mass of the vehicle before disengaged = 4 m + m = 5 m
from law of conservation of momentum
[tex]5 m v_i = 4 m v_a + m(v_b)[/tex]
[tex]5 m v_i = 4 m (v_b - 85) + m(v_b)[/tex]
[tex]5\times 4000 = 4(v_b -85)+ v_b[/tex]
[tex]20000\ = 5 v_b - 340\ km/h[/tex]
[tex]v_b = 3932\ km/h[/tex]
hence, the velocity of command module with respect to earth is equal to 3932 km/h