Respuesta :
Answer:
[tex]a=2.36\ m/s^2[/tex]
T=157.06 N
Explanation:
Given that
Mass of first block = 21.1 kg
Mass of second block = 12.9 kg
First mass is heavier than first that is why mass second first will go downward and mass second will go upward.
Given that pulley and string is mass less that is why both mass will have same acceleration.So lets take their acceleration is 'a'.
So now from force equation
[tex]m_1g-m_2g=(m_1+m_2)a[/tex]
21.1 x 9.81 - 12.9 x 9.81 =(21.1+12.9) a
[tex]a=2.36\ m/s^2[/tex]
Lets tension in string is T
[tex]m_1g-T=m_1a[/tex]
[tex]T=m_1(g-a)[/tex]
T=21.1(9.81-2.36) N
T=157.06 N

The magnitude of their acceleration is 2.36m/s² while the tension in the rope is 157.06N.
From the information given, the following can be depicted:
- Mass of first block = 21.1kg
- Mas of second block = 12.9kg
The force equation can be used to calculate the magnitude of the acceleration which will go thus:
(21.1 × 9.81) - (12.9 × 9.81) = (21.1 + 12.9)a
(8.2 × 9.81) = 34a
a = (8.2 × 9.81) / 34
a = 2.36m/s².
Therefore, the tension will be:
T = m(g - a)
T = 21.1(9.81 - 2.36)N
T = 157.06N
Read related link on:
https://brainly.com/question/10471814