Respuesta :
Answer:
The centre of mass will be at a distance of 0.614 m from the left end of the light hollow tube.
Explanation:
Given:
Diameter of the hollow pipe= 2 cm
Length of the hollow tube=1 m
Density at the left[tex]=1.8\times10^3\ kg/ m^3[/tex]
Density at the right end[tex]=9.6\times 10^3 kg/ m^3[/tex]
Let the density of the tube varies as
[tex]\rho=a+bx[/tex]
putting the end points of density as follows we have
[tex]1.8\times10^3=a+b\times0[/tex]
[tex]9.6\times10^3=a+b\times 1[/tex]
we get a=1.8[tex]\times10^3[/tex] and[tex] b=7.8\times10^3[/tex]
[tex]\rho=(1.8+7.8x)\times 10^3[/tex]
where
- a and b are constants.
- x is the distance from left end.
We know that the x coordinate centre of the mass is given by
[tex]X_{cm}=\dfrac{\int dm\ x}{\int dm}[/tex]
where dm is the mass of an element given by
[tex]dm=\pi R^2(1.8+7.8x)\times 10^3dx[/tex]
Now we have
[tex]X_{cm}=\dfrac{\int (\pi R^2(1.8+7.8x)\times10^3x\ dx)}{\int (\int \pi R^2(1.8+7.8x) dx}\times 10^3\\X_{cm}=\dfrac{\ 0.9x^2+2.6x^3}{1.8x+3.9x^2}\\\\X_{cm}=\dfrac{\ 0.9(1^2-0^2)+2.6(1^3-0^3)}{1.8(1-0)+3.9(1^2-0^2)}\\\\X_{cm}=0.614\ \rm m[/tex]
Answer:
The centre of mass will be at a distance of 0.614 m from the left end of the light hollow tube.