Answer:
speed of the proton is 6.286 ×[tex]10^{5}[/tex] m/s
Explanation:
given data
charge q= −60.0 nC
inner radius a = 20.0 cm
outer radius b = 24.0 cm
charge density ρ = −2.05 µC/m³
to find out
What is the speed of the proton
solution
we know that force on the proton due to this electric field is express as
F = q × E ...................1
here F is force and q is charge and E is electric filed so
if v be the speed of the proton in circular orbit than force will be
F = [tex]\frac{mv^2}{b}[/tex] ....................2
from equation 1 and 2
q × E = [tex]\frac{mv^2}{b}[/tex] .......................3
so
here total charge Q on shell is
Q = ρ × V
here ρ is density and V is volume
Q = [tex]\rho * \frac{4}{3} \pi (b^3-a^3)[/tex]
put here value
Q = [tex]-2.05*10^{-6} \frac{4}{3} \pi (0.24^3-0.20^3)[/tex]
Q = 50.01 × [tex]10^{-9}[/tex] C
and
total charge enclosed by Gaussian surface is
qin = q + Q
qin = −60 × [tex]10^{-9}[/tex] C - 50.01 × [tex]10^{-9}[/tex] C
qin = - 110.01 × [tex]10^{-9}[/tex] C
and
from Gauss law
[tex]\oint E*A = \frac{\left | qin \right | }{\epsilon }[/tex]
E ×4×π×b² = [tex] \frac{110.01*10^{-9} }{\epsilon }[/tex]
E = [tex]\frac{110.01*10^{-9} }{\epsilon *4 *\pi *b^2[tex]}[/tex]
E = [tex]\frac{9*10^9 * 110.01*10^{-9} }{0.24^2}[/tex]
E = 17189.06 N/C
so
from equation 3
q × E = [tex]\frac{mv^2}{b}[/tex]
v = [tex]\sqrt{\frac{q*E*b}{m}}[/tex]
v = [tex]\sqrt{\frac{1.6*10^{-19}*17189.06*0.24}{1.67*10^{-27}}}[/tex]
v = 6.286 ×[tex]10^{5}[/tex] m/s
so speed of the proton is 6.286 ×[tex]10^{5}[/tex] m/s