Answer:
x = 3 cm
Explanation:
Given that,
The separation between the slits, [tex]d=0.05\ mm=5\times 10^{-5}\ m[/tex]
The distance from the slits to a screen, D = 2.5 m
Let x is the spacing between the first-order and second-order bright fringes when coherent light of wavelength 600 nm illuminates the slits, [tex]\lambda=600\ nm=6\times 10^{-7}\ m[/tex]
We know that the bright fringe is given by :
[tex]y=\dfrac{n\lambda D}{d}[/tex]
So, the spacing between the first-order and second-order bright fringes is :
[tex]x=\dfrac{2\lambda D}{d}-\dfrac{\lambda D}{d}[/tex]
[tex]x=\dfrac{\lambda D}{d}[/tex]
[tex]x=\dfrac{6\times 10^{-7}\times 2.5}{5\times 10^{-5}}[/tex]
x = 0.03 m
or
x = 3 cm
So, the spacing between the first-order and second-order bright fringes is 3 cm. Hence, this is the required solution.