Answer:
[tex]F=(3i+3.6j)\ N[/tex]
Explanation:
It is given that,
Mass of the puck, m = 4.8 kg
Initial velocity of the puck, [tex]u=(1i+0j)\ m/s[/tex]
After 8 seconds, final velocity of the puck, [tex]v=(6i+6j)\ m/s[/tex]
Let the x and y component of force is given by [tex]F_x\ and\ F_y[/tex].
x component of force is given by :
[tex]F_x=m\times \dfrac{v-u}{t}[/tex]
[tex]F_x=4.8\times \dfrac{6-1}{8}[/tex]
[tex]F_x=3\ N[/tex]
y component of force is given by :
[tex]F_y=m\times \dfrac{v-u}{t}[/tex]
[tex]F_y=4.8\times \dfrac{6-0}{8}[/tex]
[tex]F_y=3.6\ N[/tex]
So, the component of the force is [tex]F=(3i+3.6j)\ N[/tex]. Hence, this is the required solution.