Respuesta :
Answer: $320
Explanation:
Given that,
GDP = $10,000
Consumption = $9,800
Investment = $125
Goods exported = $255
Goods imported = $500
Net exports = Exports - Imports
= $255 - $500
= -($245)
GDP = Consumption + Investment + Government Spending + Net exports
$10,000 = $9,800 + $125 + Government Spending + (-$245)
Government Spending = $10,000 - $9,800 - $125 + $245
= $320
The government spending of the hypothetical economy is $320.
What is the government spending?
If gross domestic product is calculated using the expenditure approach, the value of gross domestic product is the sum of : Consumption spending by households + Investment spending by businesses + Government spending + exports – imports
Government spending = GDP - ( Consumption spending by households + Investment spending by businesses + Government spending + exports – imports)
$10,000 - $9,800 - $125 - 255 + 500 = 320
To learn more about GDP, please check: https://brainly.com/question/15225458