A publisher reports that 35% of their readers own a particular make of car. A marketing executive wants to test the claim that the percentage is actually less than the reported percentage. A random sample of 140 found that 25% of the readers owned a particular make of car. Is there sufficient evidence at the 0.02 level to support the executive's claim?

Respuesta :

Answer:

There is sufficient evidence to support the executive's claim.

Step-by-step explanation:

We will do a two-tailed test of the proportion.

Null hypothesis H0: p=0.35

Alternative hypothesis: p≠0.35

The significance level is 0.02.

Calculation of the standard deviation

[tex]\sigma=\sqrt{\frac{p*(1-p)}{n} }=\sqrt{\frac{0.35*(1-0.35)}{140}} =0.04[/tex]

Calculation of the z-score

[tex]z=(p-P)/\sigma=(0.25-0.35)/0.04=-2.5[/tex]

Since we have a two-tailed test, the P-value is the probability that the z-score is less than -2.5 or greater than 2.5.

Calculation of the P-value

[tex]P=P(x<-2.5)+P(x>2.5)=0.00621+0.00621=0.01242[/tex]

Since the P-value (0.012) is smaller than the significance level (0.02), we can reject the null hypothesis.

There is sufficient evidence to support the executive's claim.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico