Answer:
56.1132 KN
Explanation:
The decrease in the potential energy of the pile driver = Mgh_net
= 2200×9.81( 3.60+ 0.144)= 22×981×3.744= 21,582×3.744=80803.008 J
This decrease in potential energy will be equal to the work done by beam on the pile driver
Work done = force×displacement = F×d
⇒80803.008= F×0.144
⇒[tex]F_{avg}= \frac{80803.088}{0.144}[/tex]
=561,132 N
= 56.1132 KN