Answer:
Contribution margin ratio= 0.4
Explanation:
Giving the following information:
Sales (3,000 units) $ 180,000
Variable expenses 108,000
Contribution margin 72,000
Fixed expenses 62,400
Net operating income $ 9,600
Contribution margin ratio= contribution margin/ selling price
Contribution margin= (72000 /3000 units)= $24
Selling price= (180000/3000)= $60
Contribution margin ratio= 24/60= 0.4