Respuesta :
Answer:
The confidence interval is -5.3444 to 6.453 .
Step-by-step explanation:
We are given that In a survey of 458 likely voters, 254 said that they would vote "yes" on the referendum.
So, n = 458
x = 254
We will use sample proportion over here
[tex]\widehat{p}=\frac{x}{n}[/tex]
[tex]\widehat{p}=\frac{254}{458}[/tex]
[tex]\widehat{p}=0.5545[/tex]
Confidence level = 95% = 0.95
Level of significance = 1-0.95 = 0.05
z value at 0.05 significance level = 1.96
Formula of confidence interval : [tex]\widehat{p}-x\times \sqrt{\frac{\widehat{p} \times (1-\widehat{p})}{n}[/tex] to [tex]\widehat{p}+x\times \sqrt{\frac{\widehat{p} \times (1-\widehat{p})}{n}[/tex]
Confidence interval : [tex]0.5545-254\times \sqrt{\frac{0.5545\times (1-0.5545)}{458}}[/tex] to [tex]0.5545+254\times \sqrt{\frac{0.5545\times (1-0.5545)}{458}}[/tex]
Confidence interval : [tex]-5.3444[/tex] to [tex]6.453[/tex]
Hence The confidence interval is -5.3444 to 6.453 .
Answer:
Step-by-step explanation:
We have given,
x=254
n=458
Estimate for sample proportion
Level of significance is =1-0.95=0.05
Z critical value(using Z table)=1.96
Confidence interval formula is
=(0.5091,0.6001)
Lower limit for confidence interval=0.5091
Upper limit for confidence interval=0.6001