Answer:
the length that must be traveled to change the time in 1 h is 22 10⁶ m
Explanation:
We can work the exercise a rule of three or rule of proportions. The earth rotates 360º in 24 hours when it rotates in 1 hour
θ = 360 * 1/24
θ = 15º
This means that every 15th time must be changed in 1 h
With this we can calculate the average distance, we take as data the average radius of the Earth that is 6.37 * 106 m, in the first approximation the planet is considered a sphere, so the length on its surface is 2πR, this calculation is only accurate in the equator, in the case of being in the tropics, the radius of the ring must be calculated at this latitude. We calculate the total length
L = 2πR = 2 π 6.37 106
L = 40 106 m
We write another rule of proportions if the total length is in 360º that length (L1) is in 15º
L1 = L 15/360
L1 = 40 10⁶ 15/660
L1 = 1.67 10⁶ m
This is the length that must be traveled to change the time in 1 h