contestada

A block of aluminum with a mass of 1 kg is placed in a beaker of water filled to the brim. Water overflows. The same is done in another beaker with a 1-kg block of lead. Does the lead displace more, less, or the same amount of water?

Respuesta :

Answer:Aluminium displaces more water

Explanation:

Given

mass of aluminium block=1 kg

mass of lead block= 1 kg

Also we know density of lead[tex]=11.34 gm/cm^3[/tex]

Density of Aluminium[tex]=2.70 gm/cm^3[/tex]

As the density of lead is more than that of Aluminium therefore its volume is lesser than Aluminium for same mass.

Thus aluminium displaces more amount of water as compared to lead.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico