Answer: 7.922%
Explanation:
Bank 1 lends at nominal rate of 8% and payments made is semiannually,
So,
Semiannual rate of bank 1 = 4%
Effective annual rate of Bank 1:
[tex]EAR=(1+half\ yearly\ rate)^{2}-1[/tex]
[tex]EAR=(1+0.04)^{2}-1[/tex]
= 8.16%
If Bank 2 wants to maintain the same level of EAR at quarterly compounding:
[tex](1+quarterly\ rate)^{4} =EAR+1[/tex]
[tex](1+quarterly\ rate)^{4} =8.16\ percent+1[/tex]
[tex](1+quarterly\ rate)^{4} =1.0816[/tex]
[tex](1+quarterly\ rate) =(1.0816)^{\frac{1}{4} }[/tex]
[tex](1+quarterly\ rate) =1.01980390271[/tex]
Quarterly rate = 1.01980390271 - 1
= 1.980390%
Nominal annual rate for Bank 2 = Quarterly rate × 4
= 1.980390% × 4
= 7.9215% or 7.922%