Answer:
The correct answer is D: $10,329
Explanation:
Giving the following information:
You want to have the equivalent of $700,000 (in terms of today's spending power) when you retire in 30 years. Assume a 3% rate of annual inflation. The interest rate is 10% annual.
First, we need to determine how much is $700,000 in 30 years.
FV= PV*(1+i)^n
FV= 700000*(1.03^30)= $1,699,083.73
Now, we can calculate the annual payment required using the following formula:
FV= {A*[(1+i)^n-1]}/i
A= annual payment
Isolating A:
A= (FV*i)/{[(1+i)^n]-1}
A= (1,699,083.73* 0.10)/[(1.10^30)-1]= $10329