Respuesta :
Answer:
k = 0.0198 s⁻¹
t = 74.25 seconds
Explanation:
Given that:
Half life = 35.0 s
[tex]t_{1/2}=\frac {ln\ 2}{k}[/tex]
Where, k is rate constant
So,
[tex]k=\frac {ln\ 2}{t_{1/2}}[/tex]
[tex]k=\frac {ln\ 2}{35.0}\ s^{-1}[/tex]
The rate constant, k = 0.0198 s⁻¹
Using integrated rate law for first order kinetics as:
[tex][A_t]=[A_0]e^{-kt}[/tex]
Where,
[tex][A_t][/tex] is the concentration at time t
[tex][A_0][/tex] is the initial concentration
Given:
77.0 % is decomposed which means that 0.77 of [tex][A_0][/tex] is decomposed. So,
[tex]\frac {[A_t]}{[A_0]}[/tex] = 1 - 0.77 = 0.23
t = ?
[tex]\frac {[A_t]}{[A_0]}=e^{-k\times t}[/tex]
[tex]0.23=e^{-0.0198\times t}[/tex]
t = 74.25 seconds
When in a reaction heat is a reactant then the reaction is called thermal decomposition reaction. The first-order rate constant is 0.0198 per second and the time required is 74.25 seconds.
What is a rate constant?
The rate constant is the specific rate that is the proportionality constant in a reaction and depicts the relation between the chemical reaction rate and the concentration of the reactants.
Rate constant can be given as,
[tex]\rm t\dfrac{1}{2} = \dfrac{ln 2}{k}[/tex]
The half-life of the reaction is 35 seconds.
Substituting values in the above equation:
[tex]\begin{aligned}\rm k &= \rm \dfrac{ln\;2}{t\frac{1}{2}}\\\\&= \dfrac{\rm ln\2}{35}\\\\&= 0.0198 \;\rm s^{-1}\end{aligned}[/tex]
The time taken can be calculated by the rate law for first order:
[tex]\rm [A_{t}] = [A_{o}]e^{-kt}[/tex]
Here,
- Concentration at time t = [tex]\rm [A_{t}][/tex]
- The initial concentration = [tex]\rm [A_{o}][/tex]
Solving for time (t):
[tex]\begin{aligned}\rm \dfrac {[A_{t}]}{[A_{o}]} &= 1 - 0.77\\\\0.23 &= \rm e ^{-0.0198 \times t}\\\\\rm t &= 74.25\;\rm seconds\end{aligned}[/tex]
Therefore, the rate constant is 0.0198 per second and the time taken is 74.25 seconds.
Learn more about rate constant here:
https://brainly.com/question/16611725